Inšpirácia: Balkónový dekor

balkonovy_dekor

Minulý víkend bol u nás doma v znamení veľkých balkónových prác. V piatok poobede sme sa vyzbrojili šmirgľami, štetcami, dostatočnou zásobou nealkoholického piva a primeraným entuziazmom, a dva dni sme zošúchavali starú farbu zo zábradlia, natierali novú svetlobéžovú, montovali zástenu pre väčšie súkromie a kládli drevené dlaždice, ktoré krásne zakryli pôvodnú obúchanú tehlovočervenú dlažbu. Len zásluhou letných klobúkov sme nedostali úpal, ale rozhodne to stálo za to. Ten smutný a trošku zanedbávaný priestor sa zmenil na nepoznanie.

Ako som spomínala v pondelok, teraz ma čaká tá zábavná časť: nový krásny balkón zariadiť a doladiť doplnkami, ktorý ten pocit domácej oázy dovedú do dokonalosti. Momentálne je ten priestor čistým plátnom, na ktorom sa naozaj môžem vyblázniť s farbami, materiálmi a rastlinami.

Začala som preto so zbieraním inšpirácie – na Pintereste som si vyhľadala tie najkrajšie a najinšpiratívnejšie obrázky, a potom som s perom a papierom v ruke spisovala, čo ma na nich najviac zaujalo, čo sa mi páčilo, a najmä, čo by bolo realistické aj pre náš limitovaný priestor. Tu vyberám to najlepšie, a dúfam, že vás aspoň trošku inšpirujem, ak aj vy premýšľate ako by ste z malého balkónika mohli vyťažiť maximum.

Inšpiratívne elementy

balkonovy_dekor

Toto je balkón mojich snov – len škoda, že je zhruba dvakrát tak veľký ako ten náš 🙂 Má však celý zástup elementov, ktoré plánujem „ukradnúť“ pri mojom vlastnom dekorovaní:

 1. Vybrali a nainštalovali sme si presne taký istý typ podlahy, len v svetlejšom prevedení. Je nielen krásna a praktická, ale tiež veľmi príjemná na dotyk, a v lete sa po nej pohodlne dá chodiť naboso, keďže ju slniečko zohrieva takmer na plážovú teplotu.
 2. Biely nábytok možno nepôsobí najpraktickejšie, ale rozhodne krásne oživuje priestor a kontrastuje s tmavšou podlahou. Stolík a stoličky vhodné na stolovanie sú doplnené lavicou z palety, kde sa dá vďaka záplave vankúšov príjemne leňošiť, popíjať vínko alebo kávu a čítať dobrú knižku.
 3. Levanduľové kríky zasadené v truhlíkoch visiacich na zábradlí evokujú moje milované Provensálsko a určite krásne prevoniavajú celý priestor.

balkonovy_dekor

 1. Žiarivo farebný nábytok oživuje inak neutrálny priestor
 2. Koberce, vankúše a umelé kožušiny vytvárajú dojem pohodlia a domáckosti, a zjemňujú ostrejšie línie kovového nábytku.
 3. Poschodový stolček vytvára priestor nielen pre šálku kávy, ale i pre zopár menších kvetináčov a dekoratívnych predmetov, ako sú napríklad lucerny so sviečkami.
 4. Girlanda farebných lampiónov je dotykom hravosti, a najmä večer musí krásne dotvárať pohodovú atmosféru.

balkonovy_dekor

 1. Drevený nábytok je rozhodne pohodlnejší než ten kovový, ale ani on sa pri dlhšom sedení nezaobíde bez pohodlných vankúšov.
 2. Kvetináče a hrantíky zavesené na zábradlí sú jedným z najlepších riešení, ak túžite po balkóne so záplavou kvetov a byliniek. Ušetria cenný priestor, sú ľahšie dostupné a balkón bude pôsobiť krásne aj z ulice.

balkonovy_dekor

 1. Prútené koše na vonkajšie použitie sú krásnym a užitočným dekoračným elementom. Zároveň sa mi veľmi páči farebné ladenie kvetov v kvetináčoch do ružova.
 2. Vzdušný nábytok nezaberá vizuálne veľa miesta, ale perfektne postačí na víkendové raňajky alebo večeru na čerstvom vzduchu.

balkonovy_dekor

 1. Tento balkón je perfektne odizolovaný bielou zástenou, ktorá poskytuje vzácne súkromie a zároveň nepôsobí rušivo.
 2. Všetok nábytok, vrátane stojana na kvety, je ladený do rovnakej farby, a farebnú paletu obzvláštňuje Toskánsko evokujúca podlahová úprava. A potvrdzuje tým pravidlo, že v jednoduchosti sa skrýva dokonalosť.

Ktorý z týchto balkónov sa vám najviac páči? Ktorým by ste sa nechali inšpirovať pri prerábke svojho vlastného balkóna?

Obrázky: jeden // dva // tri // štyri // päť // šesť // sedem